Otázky a odpovědi

Do kdy se musím registrovat?

Registrujte se nejpozději do 26. září 2012. Registraci ovšem doporučujeme co nejdříve, nemusíte mít hotovou hru ani zcela jasný plán – registrací nám především dáte vědět, že se chystáte zúčastnit. Zároveň dostanete přístup do interního diskuzního fóra a k dalším materiálům k soutěži.

Do kdy musím odeslat spustitelnou verzi hry?

Máme dvě kola hodnocení a feedbacku od poroty: 1. fáze je k odeslání betaverze hry a končí nejpozději 26. září 2012. Do tohoto data nám mailem zašlete odkaz ke stažení spustitelné betaverze vaší hry. Může to být i jen technologické demo doplněné nějakou dokumentací. Primární úlohou této první fáze je dát vám feedback od našich porotců jak od profesionálů z herní branže, tak od tématických odborníků. Dostanete tak tipy k herním mechanikám, game designu, technickým řešením i způsobu řešení vybraného tématu a budete mít ještě dva měsíce na to dostat hru do konečné podoby. 2. fáze je k odeslání finální verze hry a to nejpozději 2. prosince 2012, kdy proběhne závěrečné zhodnocení ze strany porotců.

Mohu soutěžit sám jako jednotlivec?

Ano, nicméně týmy složené z více členů (grafik, programátor, designér) mají větší potenciál udělat propracovanější hru.

Je omezena velikost týmu?

Ne.

Mohou se účastnit komerční týmy (firmy)?

V podstatě ano. Účast v soutěži je nicméně vázána na fyzickou osobu (zástupce týmu), který má na starosti rozdělení cen v případě vítězství. Fakturovat apod. Za firmu není možné. Rozhodně ale není problém, když vaši firmu jakožto soutěžní tým přihlásí váš zakladatel/ředitel. V rámci soutěže tedy profesionální a nezávislé (začínající) vývojáře nijak nerozlišujeme.

Shodou okolností jsme dělali humanitární vzdělávací hru před vyhlášením soutěže. Mohu se účastnit s hrou, která splňuje podmínky soutěže, ale je již dokončená?

Nikoli. Jednoduchou podmínkou je, že hra nesmí být před uzávěrkou soutěže zveřejňena a recenzována. Můžete se zúčastnit s rozpracovanou hrou nebo udělat pokračování (rozšíření) dřívější hry a přihlásit ji do soutěže.

Nedávno jsme vydali plošinovku/strategii/adventuru. Můžeme základ hry vzít a upravit jí pro některé z témat soutěže

Ano! Pokud vezmete dřívější engine a jádro hry a postavíte kolem něj de facto „novou“ hru, která se od předchozí bude viditelně lišit (tj. bude jasné, že na tom bylo alespoň pár týdnů nebo měsíců práce a nejen to, že hru přejmenujete!) a bude spadat do některého z témat soutěže, směle do toho a soutěže se zúčastněte! V takovýchto případech budeme rádi, když nám pošlete odkaz na obě hry, abychom si je mohli srovnat (a nemuseli sami náhodou objevit, že vaše soutěžní hra je upravená a rozšířená verze starší nesoutěžní hry, nemuselo by to pak pro vás vyznít dobře).

Mohu se zúčastnit se hrou, která běží jen na Androidu / jen na iOS?

Ano. Vřele však doporučujeme spíše sáhnout po nějakém multiplatformním řešení (Flash, Unity), hra se pak lépe bude šířit – je to ve vašem vlastním zájmu! Pro hry na Adroid či iOS zapůjčíme porotcům příslušná zařízení, takže vy v tom neměl být problém.

Můžu se účastnit s hrou pouze po Linux?

Ne. Pokud děláte hru pro Linux, není velký problém udělat build pro Windows, zvolte podle toho vhodné externí knihovny apod., abyste mohli udělat i verzi pro Windows. Pokud použijete C/C++ či nějaké multiplatformní jazyky, je to už jen o volbě knihoven a nějakých úpravách v kódu, počítejte s tím prosím od začátku!

Mohu se účastnit s hrou pouze pro Mac?

Ne.

Mohu se účastnit s hrou pouze pro Windows Phone?

Ne, nicméně v případě technologií pro Windows Phone by neměl být problém udělat spustitelnou verzi pro Windows. Hra může být primárně cílená na Windows Phone, ale musí být spustitelná i na Windows (a nebo na iOS/Android, pokud docílíte multiplatformního řešení v tomhle směru).

Mohu soutěžní hru po skončení soutěže prodávat?

Odpověď je složitější: jednoduše řečeno ne, samotnou soutěžní hru prodávat nemůžete, verzi, kterou zašlete porotě k hodnocení, zároveň umístíme na web a budeme ji volně šířit jakožto freeware (viz pravidla soutěže). Pokud byste takovouto hru zároveň u sebe na webu či někde jinde prodávali, byl by to jen podfuk na kupující (na našem webu by byla zdarma a na vašem by byla za peníze). Je tu ovšem řešení: nechceme vaše autorská práva ani zdrojové kódy. Nic vám tedy nebrání na hře po uzávěrce soutěže dále pracovat a třeba po pár měsících vydat novou (vylepšenou, rozšířenou) verzi, de fact tedy novou hru (samostatný produkt), a tu normálně prodávat. Druhou možností, jak své výtvory do soutěže zpoplatnit, je udělat freeware soutěžní verzi pro PC a zpoplatnit např. verzi pro smartphone (iOS, Android, Windows Phone apod.). V tom vám také bránit nebudeme, porota ohodnotí freeware PC verzi, my ji umístíme na web a budeme ji šířit na našem webu a v médiích a vy můžete jako samostatný produkt prodávat verzi pro jiné platformy/zařízení.

Jak moc do hloubky musím ve zpracování jít? Musím třeba studovat nějaké akademické práce na téma ekologie, pokud bych udělat hru s eko námětem?

Míra začlenění tématu je na vás, herních tvůrcích. Rozhodně není potřeba pročítat mnohastránkové akademické práce nebo odborné knihy na zvolené téma, prostudujte si ovšem alespoň nějaké důvěryhodné materiály na webu. Dále vám mohou pomoci naši porotci, když nás kontaktujete mailem nebo na fóru (po registraci), rádi s vámi téma prodiskutujeme a poradíme, kde snadno najít materiály. Nějakou snahu byste měli vynaložit, a to zejména, pokud půjde o komplexnější hru (např. strategickou či adventuru), kde se zkrátka bez nějakého základního přehledu ve vybraném tématu neobejdete. Můžete ovšem udělat i úplně jednoduchou hru s daným námětem, například plošinovku, ve které musíte sázet různé rostliny, abyste po nich šplhali a překonávali jiné překážky. Nebo nějakou jednoduchou arkádovou hru, kde projíždí pás ve sběrně tříděného odpadu a vy myší rozhazujete odpad z pásu do příslušných kontejnerů na plast/papír a podobně. Fantazii se meze nekladou. Určitě sami vymyslíte spoustu herních konceptů na jednoduché arkády, plošinovky či logické hříčky, které nebudou vyžadovat hlubší znalost tématu (ze strany hráče ani ze strany vás tvůrců), a přitom splní pravidla soutěže.

Jaké herní žánry se mohou účastnit?

Bez omezení. Ať již plošinovka, adventura, logická, strategická či cokoli dalšího vás napadne. Případně můžete zpracovat i nějakou originální interaktivní encyklopedii (např. gamifikovaný online učební kurz s nějakými minihříčkami či mezihrami, kvízy apod.) a pokud porotu přesvědčíte o jejích kvalitách, je dost možné, že vás nějaké to cenami ohodnocené místo nemine!

Jak se mohu zaregistrovat?

Je to jednoduché - vyplňte registrační formulář.

Adobe
Freegame.cz
Zing.cz
Asistence
Člověk v tísni
Gameleader
České hry
Google
České fórum pro rozvojovou spolupráci
Zelený kruh